Výstava Odstíny Rudné zahájena

Výstava Odstíny Rudné zahájena

Ve čtvrtek 16. dubna jsme slavnostně zahájili výstavu s názvem Odstíny Rudné, která bude dlouhodobě zdobit vnitřní prostory Domu služeb. Na výstavě se podílely všechny skupiny výtvarného oboru základní umělecké školy. Jak je patrné z názvu, tématem výstavy je město Rudná, na které jsme se výtvarně podívali z různých úhlů pohledu.

Nejstarší skupina žáků výtvarného oboru V3 se vypravila do ulic Rudné a hledala zajímavé detaily – takové, kterých si při běžné procházce třeba ani nevšimnete, ale když je objevíte, překvapí vás svou malebností a originalitou. Nehledali místa dokonalá, uhlazená a čistá. Hledali detaily, které mají své kouzlo, je překvapivé je objevit a které dělají každé místo jedinečným.

Někteří zasadili jednotlivé detaily do nových souvislostí a propojili více vizuálních výjevů, takže se pro vás, diváky, mohou stát jakousi hádankou. Můžete přemýšlet, kde autoři hledali a čí okno je na našich obrazech. Možná někdo z přítomných objeví kliku od své branky nebo kus plotu své zahrady. Všechny tyto detaily mají společné to, že pocházejí z místa, kde žijeme, a tvoří tak jakési odstíny Rudné.

Další skupina V2 se v Rudné přenesla do minulosti. Inspirovali se historickými mapami a prohlíželi si knihy s dobovými fotografiemi. Společně vytvořili triptych – mapu Rudné, v níž se snažili zachovat odstíny a barevnost starých map a fotografií. Kombinovali různé výtvarné techniky – lavírování, otisky různých materiálů, a nakonec také grafickou techniku linorytu, kterou jsou na mapě otištěny typické budovy Rudné. Práce ve skupinách žáky velmi bavila, u výtvarných technik se střídali, takže si každý vyzkoušel všechno. Bylo nutné navázat na sebe jednotlivé obrazy a domluvit se, kde budou umístěny jednotlivé budovy.

O něco mladší skupina V1 se pro změnu na Rudnou podívala z ptačí perspektivy, tedy shora. Žáci se inspirovali leteckými pohledy na Rudnou. Jednu takovou fotografii máme přímo ve škole, a tak si ukázali, jak město vypadá z pohledu letadla nebo ptáků. Využili především malbu temperou, malovali i netradičními nástroji a pracovali také s otisky různých struktur. Stejně jako předchozí skupina svou mapu doplnili tisky budov technikou linorytu. Některé budovy pro potřeby této práce připravili žáci loňského devátého ročníku. Obrazy jsou velmi rozměrné, takže bylo náročné vše promalovat, ale zvládli to a výsledkem je velmi působivá práce.

Na výstavě se podíleli i žáci ze skupiny přípravného oboru. Do této skupiny chodí děti z prvních a druhých tříd. Také oni vytvořili Rudnou – jednotlivé domy vymodelovali z keramiky. Každý si vybral jeden a snažili se jej vytvořit tak, aby co nejvíce odpovídal skutečnosti. Poté namalovali dřevěnou desku, na kterou domečky připevnil pan učitel Papež, kterému za to moc děkujeme. Výtvarné práce našich nejmenších najdete v prvním patře v čekárně, tak se tam určitě zajděte podívat.

Děkujeme městu Rudná za příležitost se prezentovat, jmenovitě Janu Dejmovi, který školu oslovil a spolupráci domluvil. Věříme, že na tuto výstavu navážou další, že se tato spolupráce stane tradicí a že prostory Domu služeb budou pro všechny příchozí útulnější díky našim výtvarným pracím.

Děkujeme také vedení školy za podporu a hudebnímu oboru za krásný kulturní program během slavnostní vernisáže – paní zástupkyni Andree Frašové a paní učitelce Janě Wildové.

Autorkou úžasných fotek ve fotogalerii je Gábina Pausa, které mnohokrát děkujeme za zachycení příjemné a milé atmosféry celého slavnostního zahájení.

Za výtvarný obor
Martina Iblová a Laďka Vlčková

Fotografie z vernisáže zde